Istorijat

Program stipendiranja djaka i studenata započeo je još davne 1902. godine, kada je Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ osnovano u Austrougarskoj monarhiji. „Prosvjetu“ je  osnovala akademski obrazovana srpska omladina, koja se posle studija vraćala u zavičaj i odmah uključivala u javni život. U Sarajevu je, 20. decembra 1901. godine, 29 srpskih intelektualaca uputilo molbu Zemaljskoj vladi da se osnuje „Prosvjeta“, sa ciljem prosvećivanja naroda Bosne i Hercegovine i pružanja materijalne pomoći djacima i studentima.

Od samog osnivanja, „Prosvjeta“ je okupljala naše najveće intelektualce, kao što su – Aleksa Šantić, Ivo Andrić, Jefto Dedijer, Branko Radulović, Atanasije Šola, Grigorije Petrov, Jovan Dučić, Jovan Cvijić, Pero Slijepčević, Petar Kočić, Svetozar i Vladimir Ćorović, Uroš Krulj i mnogi drugi, koji su ne samo svojom velikom stvaralačkom i kreativnom energijom podsticali rad Društva, već su ga kao legatori i materijalno pomagali.

Društvo je zabranjivano dva puta, u oba svjetska rata–1914. i 1941. godine, a 1949. godine komunističke vlasti su ga ugasile, da bi ponovo bilo obnovljeno 1990. godine.

Medjutim, bez obzira na turbulentne istorijske prilike, pa i na prekidanje rada Društva, prioritetna usmerenja ostala su ista: školovanje omladine, kulturno i prosvetno uzdizanje srpskog i ostalih naroda Bosne i Hercegovine, osnivanje biblioteka i širenje izdavačke delatnosti.

„Prosvjetina“ stipendija obnovljena je 2016. godine, prvo pod imenom „Stipendija (potomaka) porodice Dokić za decu Mostara“, koju je uspostavio Slavko Andrejević (potomak čuvenih Mostaraca Anike Jelačić i Špire Dokića), uz podršku Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske, kao i porodice Borisa Peška.

Porodica Dokić

Godine 2018. ova inicijativa se proširuje, i od tada stipendija nosi naziv Prosvjetina stipendija „Vladimir Ćorović“.

Vladimir Ćorović

Od 2019. godine program stipendiranja uključuje djake i studente sa teritorije cele Eparhije zahumsko – hercegovačke i primorske.